touryus.com yamaç paraşütü

Yamaç Paraşütü Eğitimi ve Sertifikaları

Yamaç Paraşütü pilotu mu olmak istiyorsun? Cevabınız evet ise bu makalenin içerisinde aradığınız her şey mevcut. Dikkatlice okuyun.

Yazımıza başlamadan önce size yamaç paraşütü sporu nedir onu anlatmak istiyorum. Havacılık ile uğraşan bir kaç kişinin 1980 yılında denemeler sonucu bulunmasıdır. Yüksek veya alçak tepelerden koşarak veya yürüyerek kalkış yapılan bir ekstrim doğa sporudur. Çok hafif hava araçlarındandır. Eğer bilinci yapıldığı takdirde çok güvenli bir branştır.

Yamaç Paraşütü Belgeleri

Yamaç paraşütü sporunun belgelerinin verildiği yer Türk Hava Kurumudur (THK). Başlangıç seviyeden başlayıp, T2 ticari uçuş eviyesine kadar almanız gereken toplam 6 adet belge vardır. Yazımızın geri kalan kısmında bu belgeleri tek tek anlatacağım okumaya devam edin.

Yamaç Paraşütü P2 Sertifikası (Başlangıç Seviye)

İlk olarak yamaç paraşütü eğitimlerinde yer çalışması yapılır. Yer çalışması kalkış yapacağımız tepeden ilk uçuşa başladığımız kısımdır. Yamaç paraşütünün en önemli antrenmanlarındandır. Yer eğitimi ne kadar sık ve bilinçli yapılırsa pilotajınız okadar gelişecektir. Biz kendi aramızda pilotun iyi veya kötü uçuş yapabilme yeteneğine pilotaj diyoruz. Bu spora başlıyorsanız bu kelimeyi sık kullanacaksınız. Yer eğitimlerini kişinin gelişimine bağlı olarak en az 1 hafta şeklinde yaptırıyoruz. Türk Hava Kurumu hocaları tarafından verilen eğitimlerde teorik eğitimde bulunur. Bu eğitimlerde başarılı olan sporcu 20 adet alçak tepe uçuşu yaptırılır. Bu uçuşları gerçekleştirmiş olan sporcu P2 Sertifikasını alır. Kurs süresi 15 - 20 gündür. Bu süre hava durumuna göre değişiklik gösterebilir.

P2 Sertifika Ücreti : Ortalama, 1500 TL’dir

Yamaç Paraşütü P3 Sertifikası (Orta Seviye)

P3 Sertifikasına katılım sağlamak için, P2 belgesine sahip olan bir sporcunun 12 saat/50 Sorti (adet) uçuş yapmış olmak zorundadır. Bu uçuşlar GPS yardımı ile kayıt edilip, THK’ya verilir.

P3 Sertifikası Eğitimi, deniz üzerinde Türkiye'de genellike Fethiye Ölüdeniz'de yapılır. Havada pilotun normal uçuş sırasında başına gelebilecek olumsuz (emergency) durumlarını, bilerek havada kendisinin yapmasıdır. Bu eğitim, uçuş esnasında paraşütün iplerini, THK hocasının aşağıdan telsiz yönlendirmeleriyle, paraşütün iplerini bilinçli olarak çekerek kapatıp tekrar açtığı bir olaydır. KORKMAYIN 🙂 çok kolaydır. P3 Eğitiminde önden kapanma(), asimetrik kapanma(), Wingover ve Spiral hareketleri yapılır. Yazılı ve uygulamalı eğitimden başarılı olan sporcu P3 Sertifikasını alır. Kurs süresi ortalama 1 haftadır.

P3 Belge Ücreti : Ortalama, 2250 TL’dir

Yamaç Paraşütü P4 Sertifikası (İleri Seviye)

Sporcu P4 Eğitimine katılabilmek için, 20 Sortide 10 saat uçuş yapmış olmalıdır.

P3 Eğitiminde olduğu gibi P4 Eğitimide deniz üzerinde yapılmalıdır. Havada emergency durumlarını pilot aşağıdan hocanın telsiz anonsları ile yapar. P4 Eğitiminde önden kapanma(), Tam STOL, Dip STOL, Spin, asimetrik kapanma(), Wingover ve Spiral hareketleri yapılır. Teorik ve uygulamalarda başarılı olan pilot p4 belgesini alır. Kurs süresi ortalama 7 gündür.

P4 Belge Ücreti : Ortalama, 2500 TL’dir

Yamaç Paraşütü P5 Sertifikası (Deneyimli Pilot)

P5 Eğitimi ileri seviye ve zor bir eğitimdir. Pilotun havanın ısınmasıyla oluşan hava kaldırıcılarını (Termik) kullanarak yükselip 15 km ve üzeri uçuşlar yapmasını öğrenmesidir, Pilotun 5 uçuşta toplam olarak 100km uçuş yaptığında bu belgeyi almaya hak kazanmış sayılır. Bir uçuşta en az 15 km uçuş yapması gerekmektedir. 15 km altı uçuş mesafeleri sayılmaz. Kurs süresi ortalama 20 gün sürer.

P5 Belge Ücreti : Ortalama, 2000 TL’dir

Yamaç Paraşütü T1 Sertifikası (Tandem Pilot)

T1 Belgesi çift kişilik ticari olmayan iki pilotun uçabildiği bir sertifikadır.T1 Belgesini sadece THK’nun 6 ayda bir 30 kişilik kontenjanlarla açtığı bir kurstur. T1 Eğitiminde, yazılı sınavı geçmiş pilotlar, 4 adet çift kişilik uçuşa tabii tutulur. Bu eğitimde pilotun düzgün kalkış ve hedefe iniş yapmasıdır. SIV eğitimlerini de pilottan yapması istenilir. Pilotun 1 tane kurs esnasında 1 tane hata yapma hakkı vardır. İkinci hata elenme sebebidir. Bunları başarılı bir şekilde gerçekleştiren pilot T1 Sertifikasını almaya hak kazanır. Kurs süresi 7 – 14 gün arasıdır. Dünyanın merkezi olan Fethiye’de Yamaç Paraşütü hakkında bilgi almak için tıklayınız.

T1 Belge Ücreti : Aşağıdaki numaradan fiyat bilgisi alabilirsiniz.

Yamaç Paraşütü T2 Sertifikası (Ticari Tandem Pilot)

Bu belgeye sahip bir pilot, ticari olarak çift kişilik yolcu uçuşu yaptırabilir. Ticari Tandem Pilotluğu bir meslektir. Örneğin; Fethiye’de Yamaç Paraşütü Pilotu 300 tane bulunmaktadır.

T2 Sertifikası sadece Türk Hava Kurumu kursları tarafından verilmektedir. 6 ayda bir 30 kişilik kontenjanlarla açılır. Pilottan düzgün kalkış yapıp düzgün hedefe iniş yapması istenir. Pilotun bir tane hata yapma hakkın vardır. İkinci hatada pilot elenir. Pilottan havada emergency (SIV) hareketlerini yapması istedir. Yazılı ve uygulamaları başarılı bir şekilde gerçekleştiren pilot, T2 Belgesini almaya hak kazanır. Kurs süresi 1 ile 2 hafta arasında değişir.

T2 Belge Ücreti : Ortalama, 7000 TL’dir

İletişim

Daha Detaylı Bilgi için : THK Hocası Adem HASGÜL : 0532 597 08 83

Kaynak

Kaynak : Türk Hava Kurumu