touryus.com yamaç paraşütü

Yamaç Paraşütü Türkiye'de Nerede Yapılır?

Yamaç Paraşütü Türkiye'de nerede yapılır? sorusunu duyunca sanki Türkiye'de sadece Fethiye'de yamaç paraşütü yapılıyor diye biliyoruz. Aslında Türkiye dünyanın en çok yamaç paraşütü yapılan ülkelerinden bir tanesidir.

Bu yazımızda Türkiye'de yamaç paraşütü nerelerde yapılır bunları tek tek anlatıp o bölgeler hakkında küçük bilgiler vereceğim

Yamaç Paraşütü Türkiye'de nerelerde yapılır?

Yamaç paraşütü Türkiye'nin çoğu bölgesinde yapılmaktadır. Yamaç Paraşütü yapılması için bir bölgede, minimum 100 metre yüksekliğinde bir tepe ve uygun rüzgar koşulları olması gerekir. Türkiye iklimi ve doğal yapısından dolayı yamaç paraşütü için bir cennet konumundadır. Aşağıda Türkiye'de yamaç paraşütü uçuşu yapılan bölgeleri sırayla anlatacağım.

Kayseri - Ali Dağı Yamaç Paraşütü

Kayseri'de Ali Dağı yamaç paraşütü bölgesini ilk sıraya koymamın sebebi bu spora orada başlamış olmamdır. Yamaç paraşütünün eğitim merkezlerinden birisi olan Ali Dağı'nda çok kaliteli pilotlar her yıl eğitim almaktadır. Ali Dağı'nın' yerden yüksekliği 650 metredir. Hava şarlarının çok güzel olmasından dolayı her yıl yamaç paraşütü uçuş yarışmaları yapılmaktadır. Ayrıca harika manzaraya sahiptir ve Kayseri'de çift kişilik TANDEM yamaç paraşütü uçuşları yapılmaktadır.

Muğla - Fethiye Ölüdeniz Babadağ Yamaç Paraşütü

Fethiye yamaç paraşütü bölgeleri içerisinde Dünya'nın merkezidir. Her yıl ortalama 150 bin ticari çift kişilik yamaç paraşütü uçuşlarının yapıldığı bu bölgede Türkiye turizmi açısından mükemmel bir gelir kaynağıdır.Babadağ pistinin yüksekliği 1965 metredir. Ölüdenizin doğal yapısından dolayı rüzgar çok stabil ve yamaç paraşütü uçuşları açısından çok uygun hava koşullarına sahiptir. Yılın 4 mevsimi Ölüdeniz'de uçuşlar devam etmektedir.

Denizli - Çökelez Dağı

Denizli'de bulunun Çökelez Dağı yamaç paraşütü için en uzun mesafe uçuşlarının yapılğı bir bölgedir. Çökelez Dağı yüksekliği 1650 metredir. Profesyonel pilotların uçuş yaptığı bir bölgedir.

Pamukkale - Dinamit tepesi

Dinamit Tepesi, Pamukkale'nin hava durumundan dolayı her zaman uçuş yapılabilecek bir bölgedir. Yamaç paraşütü çift kişilik uçuşlarının çinli turistlerin Pamukkale travertenlerini havadan görmek için tercih ettiği bir alandır. Dinamit tepesinin yüksekliği 300 metredir.

Erzincan - Munzur Dağları

Erzincan'da yamaç paraşütü eğitimlerinin, başlangıç seviyeden ileri seviyeye kadar yapıldığı bir alandır. Profesyoneller için 3000 metreyi geçkin tepelerin bulunduğu bu yerde, Yamaç paraşütüne yeni başlayanlar içinde ortalama 1500 metre yüksekliğinde tepeler bulunmaktadır. Tam bir Türkiye'de yamaç paraşütü eğitim bölgesidir.

Kaş, Antalya - Asas Tepesi

Antalya Kaş'ta yamaç paraşütü uçuşları Asas Tepesi'nde yapılmaktadır. Antalya konumu itibari ile çok iyi bir turizm yamaç paraşütü bölgesidir. Farklı yamaç paraşütü firmalarının bulunduğu bu bölgede ücretli yamaç paraşütü uçuşu yapabilirsiniz. Asa tepesinin yüksekliği 1000 metredir.

Bursa - Uludağ Yamaç Paraşütü

Bursa'da yamaç paraşütü uçuşları bir kaç bölgede yapılıyor. En yoğun yapılan yer Zeyniler köyü'nde bulun tepeden yapılan yerdir. Bu bölgede genellikle Arap turistler uçurulmaktadır. Yamaç paraşütü eğitim alanlarındandır. Bursa'da paraşüt uçuşlarında mükemmel doğal manzaraya sahiptir. Uludağ'da yamaç paraşütü yapılan pistin yüksekliği 2540 metredir.'